Mój Hadrut

Hadrut to rodzinne miasto Sara Sargsyana, położone na terenie Arcachu, czyli Górskiego Karabachu, w którym artysta urodził się. Tam miały miejsce pierwsze etapy jego edukacji ogólnej oraz muzycznej. Właśnie w Hadrucie od 4. roku życia stawiał pierwsze kroki artystycznej kariery. Hadrut to miejsce urodzin i życia jego rodziców i wszystkich przodków. Po raz pierwszy w dziejach tego regionu, na skutek agresji militarnej Azerbejdżanu, która rozpoczęła się we wrześniu 2020 roku, mieszkańcy Hadruta zostali wygnani ze swoich domów, ze swojego miasta. W jednej chwili utracili wszystko, cały dorobek życia własnego i ich przodków. Brutalnie została im odebrana spuścizna kulturowa, ich historia, ich cała przeszłość. W jednym momencie stali się uchodźcami, w tym matka, rodzina i bliscy Sara. Wielu Ormian, w tym także dzieci i osoby starsze, zginęło. Domostwa Ormian zaczęto palić, burzyć, a ormiańskie cmentarze oraz unikatowe pomniki historii i kultury chrześcijańskiej bezcześcić, dewastować, a czasem zrównywać z ziemią. Rodzinny dom Sara nie istnieje.

Pieśń pod tytułem „Mój Hadrut” poświęcona jest temu miastu. Autorem jest znany ormiański poeta i pisarz Sokrat Khanyan. Biorąc pod uwagę dramat, który się rozegrał w tym mieście, tekst wiersza za zgodą autora musiał zostać trochę zmieniony przez śpiewaka i kompozytorkę Armenuhi Karapetyan. Jest ona znaną kompozytorką ormiańską, członkinią Związku Kompozytorów Armenii, autorką głównie wielu utworów klasycznych, ale także estradowych. „Mój Hadrut” skomponowała na prośbę Sara, specjalnie dla niego. To nie jest pierwsza jej współpraca z artystą. 

Pieśń „Mój Hadrut” to więcej niż dedykacja. To krzyk i eksplozja emocji przeżywanych przez artystę, to krok śpiewaka na drodze do deokupacji swojej ojczyzny. To apel do całego świata, aby nikt nikomu nie śmiał odbierać jego DOM, odrywać od korzeni oraz narzucać inny LOS.

Utwór utrzymany jest w tonacji molowej, jednak finałowa fraza, w której artysta kieruje wołanie do swojego miasta, posiada tonację durową, wyrażającą nadzieję.

Zapraszamy do wysłuchania wykonania utworu. (kliknij tutaj)